Cmentarz wojenny w Chruślankach Józefowskich znajduje się na wschód od wsi, w lesie Wolski Bór, przy drodze do wsi Grobla. Założony na planie zbliżonym do półkola o zmiennym promieniu od 16 do 19 m. Pierwotnie otoczony był murem z kamienia wapiennego, który po rozpadnięciu się zastąpiono (około 1930 roku) drutem kolczastym, rozciągniętym na drewnianych słupkach. Znajdowało się tu 21 mogił zbiorowych i 30 pojedynczych, ułożonych symetrycznie w 5 równoległych rzędach. Pierwotnie na cmentarzu wojennym w Chruślankach Józefowskich pochowano 137 żołnierzy niemieckich (z 217, 218 i 220 pułku piechoty, 47 rezerwowego pułku artylerii polowej i 5 pułku artylerii polowej) oraz 25 żołnierzy rosyjskich, poległych w dniach 2-7 lipca 1915 roku.
W 1933 roku na cmentarz w Chruślankach Józefowskich przeniesiono 176 żołnierzy niemieckich (z 219 rezerwowego pułku piechoty i 19 rezerwowego batalionu strzelców) pochowanych na cmentarzu w Idalinie, a wraz z nimi całe wyposażenie cmentarza 3 kamienne stalle, 123 żeliwne krzyże i tablice oraz kamienną płytę z inskrypcją. Przeniesieni żołnierze polegli między 3 a 8 lipca 1915 roku.
Na cmentarzu w Chruślankch Józefowskich spoczywa również około 40-60 żołnierzy niemieckich, którzy pierwotnie zostali pochowani na cmentarzu w Sosnowej Woli, a w latach dwudziestych przeniesieni do Idalina, a stamtąd do Chruślanek Józefowskich.
W latach 1939-1944 cmentarz był zadbany, ponieważ opiekowali się nim żołnierze niemieccy. Po 1945 roku został całkowicie zdewastowany, mogiły rozkopano, część nagrobków ukradziono lub uszkodzono. W latach dziewięćdziesiątych cmentarz został wyremontowany i uporządkowany, ponownie został otoczony kamiennym murkiem, podobnie jak w okresie międzywojennym.
Z przedwojennych elementów cmentarza zachowało się 67 żeliwnych krzyży, 32 żeliwne tablice, 3 kamienne stalle i kamienna płyta z inskrypcją. Napis w języku niemieckim na kamiennej płycie (pierwotnie pochodzącej z Idalina) brzmi :
DEM ANDENKEN DER HELDEN
DES. RES. INF. REGT. 219
UND RES. JÄGER BATL. 19
DIE IM SCHWEREN KAMPFE
UM DIE HÖHEN VON IDALIN
VOM 3-7 JULI 1915
DEN HELDENTOD ERLITTEN
PAMIĘCI BOHATERÓW
219. REZERWOWEGO PUŁKU PIECHOTY
I 19. REZERWOWEGO BATALIONU STRZELCÓW,
KTÓRZY PONIEśLI BOHATERSKĄ śMIERĆ
W CIĘŻKIEJ WALCE O WZGÓRZA POD IDALINEM
W DNIACH 3-7 LIPCA 1915
Na cmentarzu zachowały się dwa typy krzyży żeliwnych, pierwszy z owalnymi korpusami będącymi spojeniami ramion zakończonych w kształcie jaskółczego ogona (do dzisiaj często ramiona krzyża nie zachowały się), drugi, z korpusem w kształcie pięciokąta zwróconego ku górze, na obu umieszczano informację o poległym (imię i nazwisko, jednostkę, datę śmierci).
Zachowały się także liczne prostokątne tablice nagrobkowe osadzane na betonowych postumentach. Wykonywano je w 2 wersjach: większej (44x34 cm) i mniejszej (36x30 cm). Na takich tablicach umieszczano od jednego do czterech nazwisk, wraz ze stopniem, numerem jednostki i datą śmierci. Na żeliwnych tablicach pod danymi osobowymi żołnierzy niemieckich umieszczano różne symbole: Krzyż Żelazny (znak piechoty), trąbkę myśliwską (znak batalionów strzeleckich), kulę armatnią (znak artylerii).
Na cmentarzu zachowały się również 3 identyczne kamienne stelle oficerów niemieckich (przeniesione z Idalina).
Na niektórych krzyżach i płytach można znaleść swojsko brzmiące nazwiska, być może byli to Polacy wcieleni do armii niemieckiej.
Cmentarz w Chruślankach Józefowskich jest jednym z najlepiej zachowanych i utrzymanych cmentarzy z okresu I wojny światowej na lubelszczyźnie. Naprawdę, warto go zobaczyć.
Wszystkie informacje na temat cmentarza w Chruślankach Józefowskich pochodzą z książki Marcina Dąbrowskiego, Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim, Lublin 2004

photo_small.jpg photo2_small.jpg photo3_small.jpg photo4_small.jpg
photo5_small.jpg photo6_small.jpg photo7_small.jpg photo8_small.jpg
photo9_small.jpg photo10_small.jpg photo11_small.jpg photo12_small.jpg
photo13_small.jpg photo14_small.jpg photo15_small.jpg photo16_small.jpg

Photo album created with Web Album Generator