Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...

Teraz jest środa, 24 września 2014, 05:25

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: UWAGA !!!!! ALLEGRO !!!!! NASTĘPNY
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 11:26 
kapral
kapral

Zwracam się do osób mających kontakt poprzez Allegro z gościem o loginie "traktorT34".
Spodziewajcie się wizyty ::mod lub zaproszenia,ja dzisiaj takowe dostałem,dowiedziałem się tylko że chodzi o niego,
więcej będę wiedział jutro po spowiedzi.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 11:57 
generał broni
generał broni

czegoś tutaj nie rozumiem.z założenia jest to forum miłośników Historii,Przygody i Pasji poszukiwania,a nie handlarzy atefaktami na allegro.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 12:29 
kapral
kapral

Swoją droga ciekawe czym podpadł, bo na allegro skupował monety, odznaki i różne takie duperele. Częściowo wykopki, częściowo od numizmatyków. A to raczej nie jest niezgodne z prawem. Chyba, że kupno monety opisanej jako "wykopek" podpada pod jakiś paragraf...
http://paa.pl/?itemid=271493694
http://paa.pl/?itemid=271564091
http://paa.pl/?itemid=193461477
Czy kupowanie takich rzeczy może narazić na konflikt z prawem?

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 14:09 
wachmistrz
wachmistrz

Ale chyba niezgodne z prawem jest wywożenie tego za granice naszego państwa ... A przedmioty zakupione przez Traktora wędrowały na wschód ...

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:51 
generał broni
generał broni

pod paragraf paserstwa jeżeli kupujesz skradziony telefon to jestes przestepca

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 14:57 
kapral
kapral

Coinmaster napisał(a):

Hmm. możesz podkręcić jasność wypowiedzi? Jak to się ma do skupowania szrotowatych monet, kawałków odznak pułkowych i innego śmiecia?
Czy może masz wiedzę, że traktor kupił na alle... jakiś kradziony towar?
A jeśli nawet, to skąd miał wiedzieć, że jest kradziony? Wtedy (kiedy kupujący nie wiedział, że przedmiot jest kradziony) fant przepada jako pochodzący z przestępstwa, ale raczej kupującego nie wsadzają do puchy.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 16:01 
kapral
kapral

Już po „spowiedzi”,więc już opisuje całą w/w.
Dorwano całą siatkę polsko-białorusko, która zajmowała się w Polsce skupem i wywozem na wschód różnych fantów.
W mojej sprawie spełzło na niczym bo okazało się że gość wylicytował guzik za 2,5 + 6 przesyłka,po aukcji napisał @ z prośbą czy mogę jeszcze poczekać to może jeszcze coś ode mnie kupi,bo inaczej to przesyłka mu się nieopyla.W końcu podłuuuugim czasie wystawił mi pozytywa,dając tym samym do zrozumienia że rezygnuje z zakupu.
Dobrze, że znalazłem ten guzik i notkie do niego w rzeczach „zapomnianych”,to miałem co pokazać.
Prawdopodobnie pod nóż pójdą wszyscy sprzedający z jego listy komentarzy.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 16:11 
Moderator
Moderator

system: Ubuntu 10.04
Tylko co mnie by obchodziło co gość zrobi z zakupionym towarem ? To już chyba jego broszka czy wyrzuci czy pchnie dalej , powinni jemu się do tyłka zabrać a nie ludziom którzy mu coś sprzedali i najpewniej nie wiedzieli ze on to wywozi za granicę .Będą pewnie wszystkich ciągać żeby wybadać skalę wywozu przedmiotów z kraju i co ma mu prokurator zaproponować .

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 21:40 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

Jaki kraj, takie prawo ;)

pozdr

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 22:54 
Coinmaster napisał(a):

Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawcapodlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 07:18 
generał broni
generał broni

o to chodziło Bojler ale widzę że koledzy nie zatrybili :) zgierzman jeżeli kupujesz monetę która jest wykopkiem-tak popełniasz przestępstwo dla Twojej jaśności rozumowania, dla ustawy nie ma pojęcie "śmiecia" jakie zastosowałeś, bo Ty możesz nie mieć wystarczającej wiedzy aby ocenić że coś jest "śmieciem", bo neolityczna zawieszka którą Ty rozpoznasz jako "śmieć" jest neolityczną zawieszką, a bez wiedzy trudno to ocenić.

Zgierzman a jak kupujesz auto i potem okazuje sie że jest kradzione , pozostaje ono jako Twoja własność czy Ci go zabierają?? Jeżeli go chcesz sprzedać dalej jesteś "paserem" mimo niż nie wiesz że jest skradziony...

nieznajomość prawa szkodzi jak mowi mądra sentencja :)

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 11:25 
kapral
kapral

Coinmaster napisał(a):
o to chodziło Bojler ale widzę że koledzy nie zatrybili :) zgierzman jeżeli kupujesz monetę która jest wykopkiem-tak popełniasz przestępstwo dla Twojej jaśności rozumowania, dla ustawy nie ma pojęcie "śmiecia" jakie zastosowałeś, bo Ty możesz nie mieć wystarczającej wiedzy aby ocenić że coś jest "śmieciem", bo neolityczna zawieszka którą Ty rozpoznasz jako "śmieć" jest neolityczną zawieszką, a bez wiedzy trudno to ocenić.

To, czy kupowanie "wykopka" jest przestępstwem wydaje mi się sprawą dyskusyjną.

"Allegro › Wyniki wyszukiwania
wykopek - znaleziono 106 przedmiotów."

połowa handlujących w dziale "Allegro › Kolekcje › Militaria" powinna siedzieć w pace. I jak widać w tej konkretnej sprawie też nie chodziło o sprzedaż wykopków, tylko o wywóz fantów za granicę.

Coinmaster napisał(a):
Zgierzman a jak kupujesz auto i potem okazuje sie że jest kradzione , pozostaje ono jako Twoja własność czy Ci go zabierają??

Przykład trochę chybiony, bo przedmiot pochodzący z przestępstwa przepada (pisałem o tym w poprzednim poście, ale może ci umknęło), ale nikt kto stracił auto w ten sposób nie odpowiada za paserstwo jeśli potrafi wykazać, że kupił je w dobrej wierze. A zwykle w umowie zawiera się klauzulę "sprzedający oświadcza, że przedmiot umowy wolny jest od wad prawnych, zastawów i praw osób trzecich" albo podobną. Przedstawiasz taką umowę i jesteś czysty, ale fakt, że auto tracisz.

Coinmaster napisał(a):
Jeżeli go chcesz sprzedać dalej jesteś "paserem" mimo niż nie wiesz że jest skradziony...

Nie wydaje mi się, patrz wyżej...

Coinmaster napisał(a):
nieznajomość prawa szkodzi jak mowi mądra sentencja :)

True, true, dlatego staram się orientować w kodeksach choć odrobinę...

Bojler napisał(a):
Coinmaster napisał(a):

Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawcapodlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Masz rację - § 3 jest niesamowity. WONSy i inni pokazujący fotki w temacie "najnowsze fanty" są w zasadzie do ukarania. Bo nawet jeśli nie szukają z wykrywaczem, tylko podnoszą butelki ze starego śmietnika można ich skazać na mocy tego paragrafu...

Zacytowany przez ciebie artykuł dotyczy tych co znaleźli i zabrali (niezależnie od tego czy sprzedali, czy nie). Może będziesz tak dobry i odniesiesz się bardziej bezpośrednio do zdania które zacytowałeś i podasz paragrafy na podstawie których będziesz odpowiadał kupując rzecz pochodzącą z przestępstwa - kradzioną/przywłaszczoną? Ze szczególnym uwzględnieniem świadomości/nieświadomości pochodzenia rzeczy...
Pytam całkowicie poważnie i bez cienia złośliwości, bo jak napisał Coin nieznajomość prawa szkodzi i warto czegoś nowego się dowiedzieć od osoby zorientowanej. Więc może rzuć coś o paserstwie.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 12:22 
generał broni
generał broni

zgierzman czy tego chcesz czy nie to co leży w ziemi należy do państwa i kopanie nie jest legalne, chyba że szukasz meteorytów czy ptasich obrączek, temat przerabiany na tym forum i na innych, łudzisz się że szukasz zgodnie z prawem ???
A jak handlujesz tym co wykopałeś to tym bardziej jesteś na celowniku policji ?

Jarzysz? Czy udajes że nie jarzysz :) ?

cytuję:

Uważaj, żeby nie popełnić przestępstwa
Kupując rzecz na licytacji w Internecie jesteś narażony na to, że popełnisz przestępstwo – paserstwa.

Paserstwo nieumyślne polega na tym że kupujący nie wie, nie ma pewności co do tego, że rzecz pochodzi z nielegalnego źródła, jednak na podstawie różnych okoliczności, które towarzyszą transakcji na licytacji, mógł i powinien zdawać sobie sprawę, że towar najprawdopodobniej został uzyskany niezgodnie z prawem. A to już jest przestępstwo – sąd może wymierzyć w takiej sytuacji karę grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2.

reszta pod adresem

http://www.e-doradcaprawny.pl/artykul/12

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 12:33 
podporucznik
podporucznik

sprzęt: ALL - one
województwo: kujawsko-pomorskie
Jeżeli prawdą jest to co pisze pan Coinmaster
to jak na zdjęciu aukcji będzie widać np. że monetki są brudne od
ziemi a my je kupimy to popełniamy przestępstwo (paserstwo)??

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 13:09 
kapral
kapral

Coinmaster napisał(a):
zgierzman czy tego chcesz czy nie to co leży w ziemi należy do państwa i kopanie nie jest legalne, chyba że szukasz meteorytów czy ptasich obrączek, temat przerabiany na tym forum i na innych, łudzisz się że szukasz zgodnie z prawem ???

Mam wrażenie, że czytasz "po łebkach", wychwytujesz słowa kluczowe, ale ogólny sens czasem ci umyka. Nie rozmawiamy o legalności poszukiwań, tylko o legalności zakupu/sprzedaży starych monet i odznaczeń na allegro. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, ale ze zrozumieniem. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, czy ja naprawdę napisałem gdziekolwiek, że kopanie jest legalne. Czy napisałem, że szukam/kopię/zabieram wykopane fanty?
A później nie odpowiadaj, bo dla mnie EOT

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 13:18 
generał broni
generał broni

zgierzman przeczytaj post powyżej masz tam wykładnie prawną, potrzebujesz jeszcze coś ? Czy masz wątpliwości że jak kupisz coś z wykopków to będziesz paserem ? Poza tym użyj przeglądarki w internecie jest naprawdę wiele informacji :)

Jeżeli ktoś sprzedaje przedmiot pozyskany z ziemi w myśl ustawy o ochronie zabytków, popełnia przestepstwo, zgierzman czy to rozumiesz w koncu czy nie ? Jeżeli Ty to kupujesz też popełniasz przestępstwo bo jesteś zdrowy masz oczy i możesz ocenić że coś jest z wykopków, ewentualnie oceni to za Ciebie biegły jeżeli dorwą was obu na takiej transakcji, czy mało Ci przykładów z prasy, telewizji? Tu nie ma wiekszej filozofii, naprawdę...

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:23 
podpułkownik
podpułkownik

Ilu ludzi ...tyle racji. Trochę pogmatwam i zapytam. Oto sytuacja.
Kupuję stary dom, rozbieram go na części i znajduję stare monety. Na pierwszy rzut oka widać że są z ziemi (wykopane). Stwierdzam że są mi zbędne i je sprzedaję. Czy teraz jestem przestępcą?? Skąd mam wiedzieć jak długo monety leżały ukryte w domu (raczej chacie). Co jeśli ktoś (pradziadek) zakopał je na czas wojny i potem wydobył i ukrył w ów domku?? :) I co jeśli właściciel domu (żył 100 lat temu) wykopał je z gleby (wtedy nie było własności skarbu państwa)?? Dlaczego upieracie się że wszystko co wykopane jest nielegalne?? Co, jeśli zgubię obrączkę, a potem będę jej szukał z wykrywką?? Czy mam szansę ją przywłaszczyć będąc przekonanym że jest moja ale nie ma na niej wygrawerowanego mojego nazwiska??

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:36 
generał broni
generał broni

Obrączka nie jest przedmiotem zabytkowych w myśl ustawy i możesz szukać obrączki do woli, podobnie jak meteorytów. Prawo nie działa wstecz bagiusz, więc przykład poległ. A co do kwestii prawnych to sąd ma Ci udowodnić w takim przypadku winę a nie Ty musisz udowadniać niewinnośc. I pewnie jakby znalezli u Ciebie wykrywkę to po sprzedaży takich monet raczej byś się nie wytłumaczył :))) że były w domu, w drzewie, znalezłeś je w gnieżdzie sroki czy spadły z nieba przykurzone ziemią ... Ale w przypadku oskarżenia trudno byłoby Ci opowiadać bajki że wygrzebałeś jest spod podłogi!!!

Polecam przykład z internetu

http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... W/71209005

cytuję ciekawszy fragment : Tomasz M. twierdzi, że znalezione przez policję monety w jego domu zostały kupione na aukcji internetowej i nie pochodzą z wykopalisk spod Dąbia. Przekonuje, że wykopaliska i anons w internecie to zbieg okoliczności. Wyrok nie jest prawomocny.

Tak więc udowadnianie czegoś takiego jest raczej niemożliwe...

pozdr

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 17:44 
kapral
kapral

Kurza twarz, miałem się nie odzywać już, ale nie mogę...

Najpierw piszesz
Cytuj:
A co do kwestii prawnych to sąd ma Ci udowodnić w takim przypadku winę a nie Ty musisz udowadniać niewinnośc.

a w następnym zdaniu:
Cytuj:
I pewnie jakby znalezli u Ciebie wykrywkę to po sprzedaży takich monet raczej byś się nie wytłumaczył alarm że były w domu

W dwóch następujących po sobie zdaniach sam sobie przeczysz.
To w końcu jak jest: prokurator (nie sąd broń Boże) ma ci udowodnić winę, czy ty musisz udowadniać niewinność? A może zależy od fantu: jak obrączka, to prokurator ma dowieść twojej winy, a jak monety, to jesteś z góry skazany i musisz dowodzić swojej niewinności?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 sierpnia 2008, 09:46 
generał broni
generał broni

nie widzę zaprzeczeń, zgierzman czytaj ze zrozumieniem nie wiem czy widzisz ale opisuje 2 inne sprawy w obu zdaniach. Opisuję 2 odrębne sprawy, czy naprawdę nie widzisz????

myślenie nie boli

1 zdanie: sąd ma Ci udowodnić winę
2 zdanie: sąd ma gotowe narzędzie dzięki któremu udowdnić Ci może winę, ale Tobie udowodnienie niewinności będzie trudne (co podałem w przykładzie gościa z Bytowa) gość wykopał monety, miał wykrywacz, zachciało mu się handlować to za to odpowie w myśl sądu, natomiast jego wersja była taka że miał owe monety zakupione a nie wykopane <--- to wg. sądu nie było wytłumaczeniem....

Tu nie ma większej filozofii.

A obrączka powtarzam po raz 2 nie podlega pod ustawę !!!

Tak a za monety możesz być skazany, ludzie nie usprawiedliwiajcie się ! Coś co jest pozyskane niezgodnie z prawem i sprzedane, to ten który zakupuje to także popełnia przestępstwo - nieumyślne-bo nie wie że przedmiot pochodzi z przestepstwa i umyslne-gdy świadomie zakupuje coś i wie że ten przedmiot pochodzi np. z nielegalnego wykopaliska, rozboju, kradzieży etc. etc.

Takie trudne do zrozumienia ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1